E+E Elektronik Ges.m.b.H.
E+E Elektronik Ges.m.b.H.
30.04.2026 16:00
Med TDS501 introduserer E+E Elektronik en neste generasjons duggpunktsensor for krevende industrielle bruksområder. Sensoren muliggjør kontinuerlig duggpunktsmåling med automatisk kalibrering og uten signalfrysing, noe som gir grunnlag for pålitelig prosesskontroll døgnet rundt.
Typiske prosesshendelser som åpning av dører og luftsluser eller lastendringer krever et stabilt målesignal. Et fastfrosset eller sterkt midlet signal under autokalibrering kan skape blinde flekker i prosessen i slike miljøer. TDS501 ble derfor utviklet med utgangspunkt i et viktig krav ved kontroll av svært lave duggpunkter: Autokalibrering må ikke avbryte målesignalet. I svært dynamiske applikasjoner tas kontrollbeslutninger kontinuerlig. Et signal som fryser under kalibreringen, kan skjule reelle prosessavvik akkurat når de er viktigst. For å løse dette problemet bruker TDS501 en innovativ ny teknologi basert på en målemetode med fire elementer og robuste kapasitive sensorelementer. Målet er å gi kontinuerlig duggpunktsinformasjon for prosessovervåking døgnet rundt og dermed stabile reguleringssløyfer.
Med TDS501 utvider E+E Elektronik duggpunktsporteføljen til å omfatte måleområder ned til -70 °C Td. Dette gjør sensoren egnet for bruksområder der ekstremt lav fuktighet er en kritisk prosessvariabel. Dette gjelder blant annet batteriproduksjon og tørking av plastgranulat. I slike prosesser bidrar stabil duggpunktsovervåking til å redusere fuktrelatert skrap, definere sikkerhetsmarginer mer presist og styre avfuktingen effektivt.
Sesongsvingninger, anleggsstans eller komponentfeil kan forårsake kortvarig kondensering i trykkluftsystemer. TDS501 er konstruert for å være pålitelig selv under slike atypiske forhold og for å redusere kondensrelatert drift ved hjelp av praktiske designfunksjoner. Disse inkluderer robuste følerelementer, et sintret filter i rustfritt stål og en slitesterk konstruksjon i rustfritt stål.
Som standard er TDS501 utstyrt med et filter i rustfritt stål som gir et balansert forhold mellom beskyttelse og responstid. For renromsapplikasjoner, der det kreves spesielt raske responstider, er en åpen filterhette tilgjengelig som ekstrautstyr. Den forbedrer responstiden ytterligere og gjør det mulig å oppdage duggpunktsavvik enda tidligere.
Når duggpunktet blir en kontrollvariabel, må målesignalet forbli konsistent selv under skiftende driftsforhold. TDS501 kombinerer høy repeterbarhet med en nøyaktighet på ±2 °C Td, noe som gir stabile og reproduserbare produksjonsforhold. Den er også konstruert slik at typiske endringer i prosesstemperaturen ikke påvirker måleresultatet.
Med en trykkklassifisering på opptil 80 bar kan sensoren installeres direkte der prosessen foregår. Dette gir et robust grunnlag for prosesskontroll og kvalitetssikring i industrielle trykkluftapplikasjoner
TDS501 er mer enn et sensorelement i et hus. Det er et helhetlig utviklet målesystem der sensorelementet, elektronikken, den mekaniske integrasjonen, installasjonen og justeringen er optimalt tilpasset hverandre. For brukerne betyr dette stabile, repeterbare måleresultater og et pålitelig grunnlag for prosessbeslutninger på tvers av enheter, batcher og driftsforhold.
Kategori
Tilbud
Land
Østerrike